Bilgi Talebi

Korona Virüs ve Su Tüketimi: Su İdarelerinin Karşılaştığı Zorluklar

Şu anda daha önce görülmemiş boyutta bir küresel salgının tam ortasındayız. Covid-19, tüm dünyada mücadele edilen ve nüfusun çoğunun günlük yaşamları üzerinde büyük bir etkisi olan bir korona virüs türüdür. 
Ülkemizde üst düzey önlemler alınmakta.   Gün geçtikçe artan ölüm oranlarını ve virüsün yayılımını azaltmak için bizlerden çok gerekli olmadığı sürece evlerimizden ayrılmamamız isteniyor. Milyonlarca evden çıkamayan insan ile birlikte, su ve kanalizasyon idarelerimiz yeterli su temin edebilmek için benzersiz zorluklarla karşı karşıyalar. 
KOVID-19 SU TEMİNİNİ NASIL ETKİLİYOR?
Salgının başlangıcından itibaren, kritik tavsiye herkesin ellerini her seferinde 20 saniye boyunca düzenli olarak yıkamaları olmuştur.
 
Ayrıca çamaşır makinelerinin, bulaşık makinelerinin, duşların ve banyoların daha sık kullanılacağını ve çok fazla kişinin evlerinde kalarak kendilerini, ailelerini ve evlerini virüssüz tutmanın bilincinde olduklarını varsayalım.
Bol su içmenin de sağlığın korunması için önemli olması, içme suyu talebinde de bir artışı doğuracaktır. İnsanların sosyal medyada dolaşan her 15 dakikada bir su içerek virüsün temizlenebileceği yönündeki yanlış tavsiyeleri dinlemeleri ile tüketim zirve yapabilir!
Bu belirsiz süre boyunca atık su şebekeleri üzerinde de ek baskı olacaktır. Tuvalet kağıtlarının bu kadar çabuk satılmasıyla, herhangi bir ürünü satın alamayanların tuvalete atmak için uygun olmayan malzemeleri kullanmaları endişe yaratmaktadır.
Karantina ve potansiyel tüketim artışları, su ve kanalizasyon idarelerinin hali hazırda gerçekleştirdikleri şebeke izleme ve bakım çabalarına ayrıca önem katmaktadır.
Sızıntıları bulmak ve gidermek artık daha da önem kazanıyor, çünkü kayıp sular artan tüketime katkıda bulunacak ve su temini üzerinde ek baskı yaratacaktır. Bu nedenle, sızıntı tespit ekipleri bu salgın sırasında 'kilit çalışanlar' olarak düşünülmelidir; böylece dışarı çıkıp şebekede bulunan sızıntıları tamir edebilirler.
 
YARDIM ETMEK İÇİN BİREYSEL OLARAK NE YAPABİLİRİZ?
Bazı batılı su işletmeleri, abonelerin suyu idareli kullanmaya devam etmeleri halinde, karantina süresi boyunca sadece %10 daha fazla tüketim beklediklerini ileri sürüyor. Bu hafif artış karşısında global sektörde tüketimi karşılama konusunda herhangi bir olumsuz etki beklenmiyor.
Su ve kanalizasyon idareleri, hazırlanan kılavuzlara göre el yıkamadaki artışın su temini konusunda kendilerine çok az etkisi olacağını veya hiç etkilemeyeceğini belirtmektedir. Yine de “ellerinizi sabunla köpürtürken musluğunuzu kapatmalısınız”.
Su ve kanalizasyon idarelerinin sunduğu önemli kamu hizmetini devam ettirebilmesi için, herkesi Kovid-19’a karşı korunmak için hijyen gerekliliklerini uygulamaya davet ediyoruz. Islak mendiller ve mutfak rulosu kanalizasyonumuza büyük zarar verebilir. Abonelerimiz bunları tuvalete atmayarak idarelere gerçekten yardımcı olabilir. Pek çok insan için zor zamanlar olan bu dönemde, dikkatli olarak evlerde, işyerlerinde ve çevremizde tıkanma sayısını ve su basması riskini azaltmalıyız.
Korona virüsün bu aşamada kanalizasyonlarımız üzerinde bir etkisi olup olmadığını söylemek zor, ancak gelecekte sorun yaşamamak için herkesi tuvaletlere yabancı madde atmamaları konusunda uyarmak istiyoruz.