gucci replica handbags
louis vuitton replica bags
replica gucci
prada replica bags
gucci replica bags
chanel replica bags
Anasayfa   Haberler Dünya ısındıkça su kaynaklarımıza ne oluyor?

Dünya ısındıkça su kaynaklarımıza ne oluyor?


Küresel Isınmanın Etkileri

Dünya’nın giderek ısındığını gösteren pek çok kanıt bulunuyor. Örneğin; NASA’nın Goddard Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, 2018'deki küresel sıcaklıkların 1951-1980 ortalamasına göre 0.8°C arttığını buldu.

Sıcak hava soğuk havadan daha fazla nem tutabilir (Clausius-Clapeyron denklemine göre her bir derece için%7'ye kadar), yani buharlaşma ile dünyanın yüzeyinden daha fazla su alınmaktadır. Sıcaklıkların artmaya devam etmesi halinde dünya kaçınılmaz olarak daha kuru hale gelecek ve bu da tatlı su kaynaklarını etkileyecektir. Daha yüksek buharlaşma oranı, su rezervlerinde azalmaya neden olacak ve yakın zamanda Cape Town'da yaşandığı gibi bir şehre ait suyun tamamen tükenmesi riskini arttıracaktır.

Madalyonun diğer tarafında, atmosferdeki fazla nem, kendi başına önemli sorunlara neden olabilecek yağış olaylarının hacmini ve sıklığını artıracaktır. Birleşik Krallık’ta hali hazırda yağışların arttığı kaydedilmiştir. Kraliyet Meteoroloji Derneği tarafından tamamlanan 2018 Birleşik Krallık İklim Raporu’nda, Birleşik Krallık ikliminin daha yağışlı hale geldiği sonucuna varılmıştır.

Rapora göre, Birleşik Krallık’ın geneli için son on yıl (2009-2018), 1991 – 2010’dan ortalama 1% ve 1961 – 1990’dan 5% daha yağışlı olmuştur. Ayrıca aşırı yağışlı günlerde kaydedilen yağış miktarı aynı zaman periyodu ile karşılaştırıldığında 17% artmıştır.

Daha Yağışlı Havanın Riskleri

Sürekli olarak havanın daha yağışlı olmasının en belirgin riski, sel felaketleridir. 2018’de Çevre Ajansı İngiltere’de sel felaketlerinin daha sık olacağı konusunda uyarmıştır.

Aynı Anda Su Kıtlığı ve Sel Felaketleri Riskleri Nasıl Olabiliyor?

Bu mantığa aykırı gibi görünse de İngiltere aynı zamanda kuraklık ve sel riski altındadır. Bu durum, yağış zamanlaması ve kapsamından kaynaklanmaktadır.

İklim Değişikliğine Uyum Komitesi Alt Komitesi'nin raporunda açıklandığı gibi:
Su kaynakları (yeraltı suyu ve rezervuarlar), özellikle kışın, gerekli seviyelerde kalabilmek için belirli bir süre boyunca sürekli yağışa ihtiyaç duymaktadır. Nehirlerden ve yüzey suyundan taşmaya neden olabilecek yoğun yağmur, bu büyük rezervleri doldurmadan hızla aşağı akabilir ve uzun bir süre boyunca yeterli miktarda düşmeyebilir.

İngiltere'deki ve diğer uluslararası su idareleri, iklim değişikliğinin şebekelerine yönelik yarattığı tehditleri anlıyor ve iklim değişikliğinin getirdiği zorlukları karşılamak için altyapıya büyük yatırım yapıyorlar.

Permanet SU

PermaNET+ sisteminin sektör lideri özelliklerini (hassas kayıt, ikincil doğrulama, Google Haritalar vb.) kapsayan PermaNET SU, gürültü sensörü ve telemetri teknolojisini tek bir kompakt ünitede birleştirir.

PermaNET SU, harita tabanlı ekran, CBS arayüzü, ses dinleme ve korelasyon olanakları sağlamak için geliştirilen PermaNET Web ile tamamen uyumludur.